Performans Yönetimi & Kariyer

"Performans Yönetim Sistemimiz", doğru işin doğru zamanda doğru kişi tarafından yapılması üzerine kurulmuştur.

  • Performans Yönetim Sistemi ile tüm çalışanlarımızın sergiledikleri performans, doğru ve etkin olarak değerlendirilerek, kişisel ve kurumsal gelişim alanları belirlenmektedir.
  • Performans Değerlendirmesinin çalışanlarımızı güçlendirdiğini, onların verimliliğini arttırdığını biliyoruz. Bu nedenle de Performans değerlendirme sistemini “İdari” ve “Satış” kadroları için ayrı olarak düzenlenleyerek ve farklı kriterlere göre değerlendiriyoruz.
  • Satış kadrosunun üretime dayalı performans sonuçları karne ile aylık olarak, yetkinlik bazlı performansları ise yılda 2 kez olmak üzere değerlendirilir. Karne ve yetkinlik bazlı performans değerlendirmelerinden alınan sonuçlar terfi ve diğer kariyer uygulamalarına baz teşkil edecek şekilde 3 aylık dönemlerde değerlendirilir. Yetkinlik bazlı performans değerlendirme BABA Modeli temelinde Bilgi, Algı, Beceri ve Alışkanlıkların ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Değerlendirme temelinde unvana ve satış/yönetim kulvarına göre farklı yetkinlikler belirlenmiştir.
  • İdari kadroların sonuçlara dayalı performansı bölüm karneleri ile yıllık olarak, yetkinlik bazlı performansları ise yılda 2 kez olmak üzere değerlendirilir. 2018 yılı itibariyle Bölüm karnelerinin yanı sıra her bir çalışan içinde ayrı olmak üzere bireysel karnesi oluşturulmuştur. Karne ve yetkinlik bazlı performans değerlendirmelerinden alınan sonuçlar terfi ve diğer kariyer uygulamalarına baz teşkil edecek şekilde yılda 2 kez değerlendirilir. Yetkinlik bazlı performans değerlendirme Temel (Algı & Alışkanlık), Teknik ( Bilgi & Beceri) ve Yönetsel Yetkinlikleri ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Yetkinlikler unvana göre farklılıklar göstermektedir.
  • Kariyer basamaklarındaki yolculuğunuzun rotasını tercihleriniz, performansınız, yetkinlikleriniz ve kıdeminiz doğrultusunda sizin tarafınızdan belirleneceğini ayrıca belirtmek isteriz.